Základy krmení osiřelého kotěte

O koťata by se primárně měla postarat jejich matka, ale pokud to z nějakého důvodu není možné, pak je nutné mládě odkojit za pomoci sunaru pro koťata. Žádné jiné krmení bohužel nepřipadá v úvahu. Rozhodně se nedají využít žádné náhražky, takže rovnou zapomeňte na kravské mléko, dětské sunary či jiná mléka. Ve všech těchto mlécích je obsažena laktóza, mají jiné složení, než kočka potřebuje, jiný obsah tuků a vitamínů. Cukr obsažený v mléku ničí kočkám trávicí trakt.

Krmení podávejte čerstvé

Od jednoho měsíce věku kotěte můžete využívat neředěného kozího mléka. Pokud najdete nekrmené kotě v době, kdy už se venku nedá sehnat kotěcí sunar, pak se dá 24 hodin přečkat s náhražkou masového vývaru nebo šťávy z kočičí konzervy, popřípadě s Tatrou u koťat starších sedmnácti dnů. V případě koťat do sedmnácti dnů je lepší použít teplou vodu s glukopurem. Poté je zapotřebí kotěcí sunar co nejrychleji sehnat a připravit ho podle návodu. Musíte používat čisté nádoby a sunar podávat čerstvý a teplý, jelikož se velice rychle kazí. U koťat je nutné dodržovat pravidelnou dobu krmení, pravidelné dávkování a stejnou teplotu, protože v opačném případě by kotě mohlo trpět průjmem, či zácpou. Tyto stavy kotěti neprospívají ke zdravému vývoji. Ke krmení se hodí lahvička. Může se ovšem používat i injekční stříkačka.

Teplo kotěti neublíží

Kotě musí mít krmení každé dvě hodiny přes den a každé tři hodiny v noci ve věku do deseti dnů. Do věku jednadvaceti dnů se může krmit každé tři hodiny přes den a každých čtyři až pět hodin v noci. Během krmení by se mladší kotě nemělo pokládat na záda. Než si kotě zvykne pít samo, většinou to trvá přibližně 12-24 hodin. Z toho je nutné do kotěte nejprve dostat sunar jakkoliv a až si zvykne, samo se přisaje a mělo by sunar již vypít samo. Do kotěte je nutné dostat co nejvíce sunaru. Kotě bude mít po konzumaci sunaru velké tvrdé břicho, které si dokáže samo rozmasírovat. V případě stříkačky je nutné ji častěji měnit, protože kvůli obsahu tuku v sunaru se snadno znečišťuje. Dobře nakrmené kotě po krmení usne. Kdyby kotě nemělo dost, nemělo by plné břicho a mňoukalo by. Kotěti vadí světlo, protože zatím nemá dostatečně vyvinuté oči, zatímco teplé prostředí rozhodně není na škodu, jelikož u matky by mělo teplotu až kolem čtyřiceti stupňů a vysokou vlhkost.