Rozdíly v krmení koček a kocourů

Ve valné většině případů můžeme kočku i kocoura krmit stejně, nicméně nastanou i doby, kdy jsou přeci jen rozdíly v krmení kocourů a koček.

Běžně se krmení příliš neliší

Dospělý kocour i kočka mají v zásadě stejné výživové nároky. Oba potřebují dostatečnou porci bílkovin, přiměřené množství tuků, vitamínů a minerálů. Strava taktéž musí obsahovat dostatek aminokyseliny taurinu, protože kočka si ji sama neumí vyprodukovat. Taurin je využíván pro růst, podporuje zrak a srdeční činnost. Rozdíly v krmení koček a kocourů nastávají převážně v období reprodukce a týkají se tedy hlavně kočky. Odlišnosti mohou nastat i ve chvíli, kdy vznikne u kočky či kocoura nějaký zdravotní problém a lékař nařídí speciální dietu. Jedinou větší odlišnost u kocourů můžeme spatřovat v tom, že mívají větší tělesnou hmotnost, takže se od toho odvíjí vyšší spotřeba krmiva. Ovšem s ohledem na množství krmiva na kg živé hmotnosti se kočka od kocoura nijak neliší.

Kočka při březosti

Pokud máte doma kočku určenou k chovu, je jasné, že v době reprodukce bude mít vyšší nároky na výživu. Musíte jí obstarat dostatečně kvalitní a vyvážené krmivo, které dobře pokryje všechny nutriční potřeby při březosti a později i během laktace rostoucích koťat. Březí kočka potřebuje vyšší dávku krmení postupně, přičemž celkové zvýšení je přibližně o jednu čtvrtinu vyšší, než jaká je dávka pro dospělou kočku. Kojící kočka potřebuje mnohem větší objem potravy. Pro kojící kočku je taktéž velice důležitý neustálý přísun tekutin, jež následně využije ke tvorbě mateřského mléka. Kojící kočce se taktéž může podívat kočičí mléko, jež zvyšuje příjem tekutin. Kravské mléko se samozřejmě nepoužívá. Kočičí mléko se dá dochutit hroznovým cukrem Glukopurem, který zároveň vhodně doplní kojící kočce zvýšené nároky na výdej energie. Ovšem nutno dávat pozor na množství hroznového cukru, protože příliš mnoho sacharidů není pro kočku zdravé.