Péče o drápky a zobák u papoušků

U některých papoušků se může stát, že jim přerůstá zobák či drápky. V případě zobáku se to často děje kvůli tomu, že mazlíček nemá v kleci možnost něco okusovat. Pokud zobák přerůstá, je zapotřebí ho upravit, aby se papoušek mohl normálně nakrmit. V případě zobáku je vhodné napoprvé navštívit veterináře, jenž zobák zkušeně zastřihne a také poradí, jak to příště můžete udělat sami. Podobně nepříjemné jako přerostlý zobák, jsou i přerostlé drápky. Ty mohou zvířeti znepříjemňovat sezení na bidélku. Stříhání drápků by se ze začátku též mělo nechat na odborníkovi, nebo byste se s ním měli alespoň poradit o postupu.

Kdy zkracovat drápky a zobák?

Přerostlé drápky a zobák by se měly zkracovat pouze ve chvíli, kdy přerůstají. Určitě by se nemělo jednat o preventivní krok. Jak vlastně poznat, že papouškovi zobák a drápky přerůstají? Nejprve bychom si měli zhodnotit, zda drápky a zobák nebrání ptákovi v přirozeném pohybu a v přijímání potravy. Pokud dojdete k názoru, že brání, měli byste navštívit veterináře, jelikož příčinou může být i nějaké onemocnění, např. cirkoviróza. Pták chovaný v odpovídajících podmínkách, který je dobře krmený a zdravý, by příliš neměl mít potíže s přerůstáním. Jakékoliv neodborné zákroky do růstové tkáně mohou mít pro papouška závažné následky, takže se vyvarujte neodborných pokusů s drápky a zobákem.

Pravidla pro nepřerůstání

Pro nepřerůstání zobáku a drápků je zapotřebí dodržet několik pravidel. Papoušek potřebuje dostatečně velkou klec, aby nebyl příliš omezený jeho pohyb. Nevhodná jsou plastová či dřevěná hladká bidélka. Ideální bidla jsou z keřů nebo stromů s hrubší tvrdou kůrou. Často je doporučován černý bez. Bidlo musí mít dostatečně velký průměr, aby papoušek mohl drápky obemknout bidlo zhruba ze dvou třetin. Víc není vhodné, protože by se drápky při obepnutí mohly vzájemně dotýkat. Bidla je třeba měnit, protože jakmile je oloupané a vyleštěné, přestává plnit dostatečně svoji funkci. Větší papoušci by měli mít větve určené ke šplhání i mimo svoji klec. Taktéž se doporučuje přítomnost tvrdého minerálního kamene, o nějž by si papoušek mohl obrušovat zobák.