Netradiční mazlíčci – skunk, ženetka

Při rozhodování o tom, jakého si pořídíte domů mazlíčka, se můžete rozhodovat třeba i podle toho, že chcete chovat něco, co jen tak někdo doma nemá.

Skunk

Jednu z netradičních možností představuje skunk. To se sice někomu může zdát zvláštní, protože skunk je přeci jen znám jako zvíře smrduté, nicméně toho se dá zbavit. Pro chování skunka v domácnosti mu je totiž nutné odstranit pachové žlázky, což lze. Ovšem v takovémto případě pozor, jelikož takto opatřený skunk již nikdy nemůže být navrácen zpátky do přírody. Z toho vyplývá, že se zvířeti musíte věnovat celý zbytek jeho života a není možné ho nikam vypustit. Z toho důvodu si je nutné dopředu promyslet, zda je právě skunk tou pravou volbou. Skunk se fixuje na svého pána, je přítulný a nedemoluje domácnost. Velká potíž může nastat při konfrontaci s dalšími domácími mazlíčky. Skunka si pořizujte spíše samostatně, jelikož se s ostatními zvířaty příliš nesnese pro svoji dominantnost. Skunk se nechá poměrně snadno ochočit, což hovoří v jeho prospěch. Chov tohoto černobílého zvířete není ani nijak zvlášť náročný a lze ho srovnat s chovem koček.

Ženetka

Další možností na netradičního domácího mazlíčka je ženetka tečkovaná, která pochází z Afriky. Ženetka je silný, nezávislý a aktivní domácí mazlíček. Ženetky jsou krásné, malé šelmy, které se do České republiky musí importovat většinou ze zahraničí. Velkou oblíbenost si ženetky získaly ve Spojených státech. Jde o velice temperamentní zvíře, které využívá celého prostoru, který dostane. Ženetky rády šplhají. Mezi jejich oblíbenou potravu patří maso, hmyz, nicméně v oblibě mají i ovoce. Ve volné přírodě ženetka loví hlavně hlodavce a ptáčata. Ženetka je převážně spíše noční zvíře, které je v neustálém pohybu. Nejaktivnější pro běžného pozorovatele, který v noci spí, bývají po ránu a k soumraku. Trvá u nich několik dní, než se adaptují na nové prostředí, takže musíte být trpěliví.