Netradiční mazlíčci – axolotl, achatina

Pokud přemýšlíte, že si pořídíte nějaké domácí zvířátko, ale nechcete nic, co má doma každý, pak pro vás máme zajímavé tipy. Zajímavou možnost představuje axolotl mexický či obří africký hlemýžď.

Axolotl mexický

Axolotl mexický je poměrně malé zvířátko, které leckomu může připomínat takového vodního dráčka. Jeden sedmicentimetrový axolotl vyjde přibližně na třicet korun, což není žádná závratná částka. Netradiční mazlíček axolotl se živí masitou potravou. Pojídá žížaly, drobné ryby, myší holátka a nepohrdne rozhodně ani kousky libového masa. Zajímavostí u axolotla je to, že má schopnost obnovovat ztracené části svého těla. Axolotl se hodí do akvária, kde se stane netradičním domácím mazlíčkem. V akváriu axolotl vypadá jako extravagantní módní doplněk, jenž vyrůstá až do velikosti 35 centimetrů. Axolotl je také chráněným druhem zvířete. Axolotl ke svému životu v zajetí potřebuje minimálně padesátilitrové akvárium o teplotě dvaceti stupňů Celsia. Tato malá zvířata potřebují velice pestrou stravu a nevyplácí se je chovat s dalšími rybami. Dno akvária by se mělo posypat jemným štěrkem. Axolotl je obojživelníkem s velice výraznými žábrami. Většinou jsou axolotli zbarvení do šedé nebo krémové barvy a žábry bývají růžové. Průměrný věk dožití je až dvacet roků.

Achatina

Hlemýždi se dají pořídit také za velice nízkou cenu a je to mazlíček netradiční. Nejnižší ceny se pohybují již od padesáti korun. Šneci konzumují ovoce, čínské zelí, sýr, vařené těstoviny, mrkev, salát, mech či odřezky z jablek a okurek. Pro chov afrického suchozemského šneka je zapotřebí trošku odvahy, protože ne každý má náladu se mazlit s takovým druhem zvířete. Šneci nejsou vůbec nároční na chov. K velice zajímavým druhům se řadí achatina velká, která může ve výsledku měřit až třicet centimetrů. V dospělosti váží až tři sta gramů a v zajetí se dožívají až sedmi roků. K oblíbeným druhům se řadí i achatina reticulata či achatina iredalei. Šneci by měli mít vlhkost až devadesát procent a teplota by se měla pohybovat kolem 27 °C. Pěstovat je můžete v plastovém boxu s dírami, nicméně lepší je skleněné terárium o minimální velikosti 50×40 centimetrů. Vhodnou podestýlkou je kokosový substrát.