Nejčastější nemoci koní II.

Přinášíme druhé pokračování článku o nejčastějších koňských chorobách, které by každý správný milovník koní měl znát, aby je dokázal zavčasu rozpoznat.

Dermatofýzy

Jako dermatofýzy se označují povrchová plísňová onemocnění. Typické parazitující plísně přežívají na zrohovatělých částech kůže a srsti. Dermatofýzy jsou silně nakažlivé a přenášejí se různými předměty jako dekami či postroji nebo přímým kontaktem. Plísně dovedou na předmětech přežít klidně i několik roků. Ovšem kůň s nepoškozenou srstí nemoc chytit nemůže. Jenže stačí pouze nepatrné narušení kůže, třeba šamponem, a koni se naruší imunita. Příznaky jsou jasné – na srsti se objevují malé uzlíky s naježenou srstí a tvoří se stroupky. Postižená místa poté začínají svědět a koně se škrábou a rozdírají si kůži do krve. Následně může vzniknout těžké bakteriální zánět kůže.

Tetanus

V případě tetanu jde o onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani. Bakterie se běžně vyskytuje ve střevech býložravců a trusem se dostává do půdy, kde sporuluje a přežívá několik let. Do těla se bakterie dostane v okamžiku, kdy je nějak porušena kůže koně. Výsledkem je přehnaná reakce svalů na běžné podněty, jako je dotyk, světlo či zvuk. Prvotními příznaky je ztuhlost pohybu a neochota při otáčení. Posléze se objevují křeče, jež začínají na hlavě a postupem času se dostávají do celého těla. Kůň nedokáže jíst ani polykat vlastní sliny. Jakmile si všimnete neobvyklých projevů, ihned zavolejte veterináře, který má k dispozici hyperimunní sérem, antibiotika a sedativa, čímž koni pomůže.

Koně a letní vyrážka

Často se můžeme setkat s pojmem letní vyrážka, pod čímž si lze představit alergickou reakci po bodnutí hmyzem. Onemocnění je pevně spojeno s dobou výskytu hmyzu, což bývá ve většině případů mezi dubnem až říjnem. Nemocný kůň má většinou postiženou hlavu, hřívu, hřbet, krk a ocas. Neustále si vydrbává srst a v oblasti krku a hřbetu se objevují velké ploché kulaté otoky. K zabránění nemoci je potřeba držet koně dál od hmyzu, ale to je nesmírně těžké. V největší době výskytu komárů a dalšího hmyzu se drží ustájit koně a na okna dát jemné síťky.