Nejčastější nemoci koní I.

Koně mohou být sužování různými chorobami. Jaké nemoci ale patří mezi jejich nejčastější, to můžete zjistit v tomto článku.

Kolika

Hlavním projevem koliky je nechutenství a bolestivost v dutině břišní. U koně se kolika dá poznat z několika příznaků – nežere, válí se v boxu, hodně se potí, je neklidný, kope zadníma nohama. Pro ulevení od bolesti si sedá jako pes, čímž si uvolňuje tlak, který na něj působí. V případě koní se rozlišují dva druhy kolik – pravá, která postihuje trávicí trakt zvířete a nepravá, jež postihuje jiné orgány. Jde o vážné onemocnění, které může zvíře zabít i během několika hodin.

Nemoci dechu

Mezi další nebezpečné nemoci se řadí dechová nedostatečnost. I tu je nutné rychle řešit, protože jde o výrazné narušení dýchacích orgánů. Mezi její příznaky patří ztížené dýchání, zvýšená dechová frekvence, rozšířené nozdry, namodralé zbarvení sliznice dutiny ústní a ustrašený výraz koně v obličeji. Pří dechové nedostatečnosti je nutné nasadit vysokou dávku kortikosteroidů. U těch nepřichází vedlejší účinky, pokud se neužívají dlouhodobě.

Hniloba střelu

Hniloba střelu je postižení rohoviny kopytního střelu, na kterém se podílí nevhodné vnější i vnitřní podmínky. Může se jednat o nedostatečnou péči o kopyta nebo o nekvalitní rohovinu. Kromě střelu může být poškozené i chodidlo a rohová stěna. Postižená rohovina se jeví jako šedočerný mazlavý povlak, který charakteristicky zapáchá. Pokud je hniloba hluboká a zasahuje až do škáry, vyvolá to u koně bolest a následně začne kulhat. Nejlepším lékem na toto onemocnění je zvýšení stájové hygieny a dostatečný pohyb. Je nutné důkladně vyčistit a dezinfikovat kopyto a rýhu vyplnit gázou.

Ekzém

Ekzémem se rozumí povrchový zánět kůže, který je často doprovázený svěděním. Ekzém se hojí bez jizev. Rozlišují se dva druhy – akutní a chronický. Akutní se pozná dle zčervenání, svědění, tvorby šupin, puchýřků a mokvání. Nakonec se vytvoří krusty. U chronického ekzému mohou být všechny příznaky stejné, jen se projevují v menší míře. Ekzém se často spojuje s alergií, kdy do kůže vnikne alergen a vyvolá v ní zánět. Léčba tohoto onemocnění tedy může být poměrně náročná a dlouhá.