Krmení suchozemské želvy

Želvy stále více patří k oblíbeným mazlíčkům. Řada lidí se tedy ptá, jak by se měly želvy krmit. Podívejme se na krmení suchozemské želvy.

Méně časově náročné

V poslední době jsou stále oblíbenější suchozemské středomořské želvy – např. želva zelenavá, žlutohnědá, stepní či vroubená. Tento druh želvy se dá chovat hned z několika důvodů – můžete je chovat v létě na zahradě, balkoně či terase, ale stejně dobře jim za domov poslouží prostředí terária. Většinou je mohou chovat i alergici a želvy nejsou natolik časově náročné jako psi či koně. Výhodou pro línější páníčky je i jejich zimní spánek. Želvy potřebují ke svému životu hlavně teplo, takže je nemůžete chovat jen tak volně v bytě. Ve vnitřním chovu potřebují terárium se substrátem a světelným i tepelným zdrojem, jenž želvě dovoluje výběr nejvhodnější teplotní hladiny.

Základy krmení želvy

Naprostou nutnost představuje miska s vodou a dostatečné množství balastního krmení. Balastní krmení vhodné pro želvu musí být pouze rostlinného charakteru. V letním období tedy nejvhodnější potravu představuje trhané luční lupení, zatímco v přechodných obdobích jara a podzimu, případně zimy, je nejlepší míchanice, jejíž hlavní složku tvoří krájené čínské zelí, kdy se pro želvy nejvíce hodí co nejzelenější lupeny, nasekané kvalitní seno, minerální přípravek a nahrubo nastrouhaná mrkev. Minerální přípravek je pro suchozemskou želvu nutný, protože na rozdíl od jiných plazů musí kromě kostry budovat i svou typickou kostěnou schránku, tedy krunýř. Dostatek vápníku se dá získat díky sépiovým kostem. V případě želvy byste se měli vyvarovat pamlsků v podobě sladkého ovoce, jelikož ty by se měly podávat maximálně tak jednou do týdne. V případě podávání bílkovin je to obdobné. Dospělým želvám můžete jednou za týden dát třeba žížalu či pár granulí pro suchozemské želvy. Mláďata by však bílkovinu neměla konzumovat nejlépe vůbec. Vyšší přísun bílkovin totiž hodně zatěžuje želví organismus a může být příčinou řady různých nemocí.