Krmení korely

Korely se v českých domácnostech těší stále poměrně velké popularitě, takže je vhodné si připomenout, čím takovou korelu krmit.

Krmení korely

V běžné přírodě se korely živí semeny dřevin, bylin a trav. Ráda si dá i bobule, ovoce nebo zrní z obdělávaných polí. V domácím prostředí se však korelám dává hlavně směs zrní pro menší papoušky. Většinou se jedná o krmení vhodné pro andulky, které obsahuje mimo jiné loupaný oves, proso, ptačí zob, slunečnicová semínka či konopí. Korela má ráda i senegalské proso na klasu. Pro zpestření jídelníčku se může podávat naklíčené zrní, zelenina či ovoce. Pro lepší trávení by korely měly mít čerstvé větvičky na okus a na dno klece se jim sype trocha písku.

Zrní

Pro korely je základní zrninou proso. K dostání je v několika druzích – červené, bílé, žluté či zelené. Proso obsahuje vhodný poměr bílkovin, tuků a sacharidů. Dobrý je i obsah železa a vitamínů B1 a B2. Další vhodnou potravu představuje oves, který obsahuje hodnotné bílkoviny, vitamíny a minerály. Oves má vyšší obsah tuku než jiné obiloviny a jeho nevýhodu lze spatřovat v nedostatku vitamínů A a C. Pšenice obsahuje vitamíny Ba E a několik minerálů. Slunečnici lze podávat jen v menším množství, protože má vysoký obsah tuku. V případě kanárského prosa je nutné mít přísun vody, protože tento druh prosa vyvolává žízeň.

Ovoce a zelenina

Z ovoce můžete bezpečně podávat ananas, třešně, jahody, banány, hrušky, jablka, broskve, meruňky, nektarinky, melouny, maliny, mango, ostružiny či hroznové víno. V případě zeleniny tvoří vhodnou stravu mrkev, vařené brambory, okurky, kukuřice, kapusta, česnek, cibule, cuketa, květák, špenát či hrách. V menším množství můžete podávat i přírodní jogurt smíchaný s ovocem.

Zakázané potraviny

Korely nesmí nikdy dostat čokoládu, kofein, avokádo, sodovku, mléčné výrobky, rostliny ošetřené pesticidy, alkohol, rebarboru, muškátový oříšek, olivy, baklažán a varuje se také před větvičkami z jehličnanů. Většina z těchto věcí je pro korelu jedovatá a může to pro ní znamenat i smrt.