Krmení andulek

Andulky se stravují různými věcmi. Pokud se řadíte k jejich chovatelům, pak byste měli znát alespoň základy, jaké krmení se pro andulku hodí.

Rozmanité krmení z přírody

Základem by měla být zelená potrava a ovoce. Ze začátku se může stát, že andulka nebude chtít zeleninu ani ovoce přijímat, jelikož jí vůbec nezná. Ovšem i přesto jí trochu ovoce a zeleniny dávejte, protože jednoho dne andulka něco takového pravděpodobně zkusí, načež se dá dobře zjistit, co jí nejvíc chutná. Ze zelené stravy může andulka konzumovat mladé listy pampelišky, řeřichu, petrželovou nať, špenát, starček či ptačinec. Andulce může chutnat i salát, nicméně toho jí dávejte jen menší množství. Lahodit andulce může i mrkev, zelený hráček, řepa či lilek. Co se ovoce týká, v tom se nejvyšší obliby těší jahody, oloupaná jablka, hrozny, rajčata, hrušky či dužniny pomerančů. V žádném případě nesmíte andulce dávat avokádo ani broskev, protože se jedná o jedovaté ovoce pro tyto malé domácí ptáčky. Zvířátko by každopádně mělo mít dostatečně velký výběr ovoce a zeleniny. Před umístěním krmení tohoto druhu do klece však vše dobře omyjte, abyste potraviny zbavili případných pesticidů.

Vápník i u andulky na kosti

V zimních měsících a v době přepeřování či výchovy mladých je nutné andulky krmit výživnější potravou. Mezi oblíbené krmení se řadí pšeničné klíčky, slunečnicová semínka či oves. Jednou za týden neuškodí čajová lžička na tvrdo uvařeného vejce, které smícháte s čerstvým neslaným sýrem. Největší pochoutkou pro andulky je klas senegalského prosa, kterého ovšem nesmíte dát mazlíčkovi příliš mnoho, protože hodně vykrmuje. Vhodným doplňkem stravy mohou být i vitaminové kapky. Zdraví andulky podpoří i sépiová kost a minerální tyčinka. Jakmile andulka začne ohlodávat sépiovou kost, dostává se jí tím do organismu vápník, což se hodí na dobré zdraví kostí. Kromě toho si andulka o sépiovou kost obrušuje zobák, jenž jí následně nepřerůstá. Minerální tyčinka dodává do tělíčka mazlíčka veškeré potřebné minerální látky.