Jak se postarat o dravce

Může se stát, že v přírodě narazíte na zraněného nebo osiřelého dravce. Pokud potřebuje pomoc, pak byste ho neměli nechat na holičkách.

Nedotýkejte se dravce

Dravce se snažte co nejméně dotýkat. Musíte si dávat dobrý pozor na jeho drápy a zobák. Určitě ho nehlaďte a v žádném případě ho nehlaďte po zádech. Hlazením byste totiž setřeli ochrannou vrstvu z jeho peří. Dravce byste měli umístit do uzavřené lepenkové krabice, která bude dostatečně velká. To znamená, že dravec by se v ní měl zvládnout pohodlně otočit, ale krabice samozřejmě může být i větší. V žádném případě nezapomeňte udělat do krabice několik malých větracích otvorů o přibližné velikosti 1×1 centimetr. Jestliže dravec začne v krabici skákat a dožadovat se propuštění na svobodu, pak se ho pokuste uklidnit přehozením ručníku nebo tím, že krabici umístíte do tiché temné místnosti jako např. sklep, komora či půda. Umístění dravce do krabice je jen přechodnou záležitostí na nezbytnou dobu, než ho předáte odborníkům. Určitě dravce neumisťujte do klece, protože během několika hodin by si zvládnul zničit peří.

Krmení dravce

Pokud má dravec zájem přijímat potravu, pak mu nabídněte syrové maso. Asi nejvhodnější by bylo maso z myši či morčete, ale to asi úplně každý doma mít nebude, takže jako docela vhodné se jeví být i maso kuřecí nebo králičí, které už přeci jen lidé doma mají mnohem častěji. Nevhodné je vepřové maso, protože obsahuje příliš velké množství tuku a v přírodě dravec vepře ostatně ani neuloví. Nikdy nekrmte dravce zrním, chlebem, párkem či bramborami. Minimální denní dávka masa pro dravce ve velikosti holuba je zhruba o objemu míčku na stolní tenis. Pro dravce ve velikosti slepice to potom je objem o velikosti tenisového míčku. Maso byste měli položit takovým způsobem, aby na něj dravec viděl. Dravce zanechte samotného, jelikož v lidské přítomnosti nemusí potravu přijímat. Do krabice nedávejte vodu. Co nejrychleji se pokuste vyhledat pomoc nějakého odborníka, protože sami péči o dravce nezvládnete.