Jak naučit kočku používat kočičí dvířka

Kočičí dvířka mohou pomoci majitelům domácích mazlíčků. Pokud jste se rozhodli kočičí dvířka domů pořídit, zbývá již jen jediné – naučit domácího mazlíčka dvířka používat. Někdy to ovšem nemusí být úplně jednoduchá záležitost.

Kočka se musí s dvířky seznámit

Kočky sice patří k nejchytřejším zvířecím druhům, ovšem někdy může nastat zádrhel. Problém představuje příliš plachá a bojácná kočka, ale i tu můžeme naučit používání kočičích dvířek. Do začátku se doporučuje, aby zůstala kočičí dvířka několik dní zcela otevřená. To je samozřejmě možné praktikovat jen za určitých podmínek – ve dvacetistupňových mrazech asi nebudete z pronikajícího chladu nadšení. Záleží na typu dvířek, jaká jste si pořídili. U elektronických dvířek většinou lze vypnout uzamykací zařízení, zatímco u magnetických se musí přelepit. Důležité je, aby si kočka sama očichala kočičí dvířka a postupně se s nimi seznámila. Jde o nový objekt v domácnosti, takže kočka může být ostražitá. Pokud kočka nevyjde ven sama, pak ji jemně postrčte ven. Vhodné je i umístění nějakého pamlsku za kočičí dvířka, aby na něj zvíře vidělo. To pro ni může být snadný motivátor, aby překonala případnou obavu z kočičích dvířek.

Pozor na vylekání

Při prvním kontaktu kočky s dvířky musíte dbát na to, aby se nestalo, že klapka během pohybu kočky u dvířek spadne. To by mohlo znamenat vylekání kočky a to rozhodně nechceme! Kvůli tomu by se totiž mohla razantně prodloužit doba, během níž by se kočka bála používání dvířek. Po několika dnech již započněte se snižováním velikosti otvoru tím, že budete dvířka postupně spouštět. Jakmile se mezera zmenší na zhruba osm centimetrů, kočka již bude muset dvířka otevřít sama strčením a lehkým zatlačením. Když kočka tento systém pochopí a nebojí se vyjít ven, můžete dvířka spustit úplně. Zvíře už by mělo umět chodit dvířky dovnitř a ven, jak se mu zachce.