Jak naučit kočku na záchod

Kočky jsou poměrně inteligentní zvířata, a proto ve většině případů nemají potíž s pochopením, kam mají chodit na záchod. Většinou stačí kočce jednou či dvakrát záchod ukázat a už tam bude chodit pravidelně, protože všechny kočky se zvládnou naučit chodit na kočičí záchod.

Umístění a velikost toalety

Zásadní je najít dobré místo pro kočičí záchod. Jako nejvhodnější se jeví místo, kde je kočce umožněno v klidu vykonat potřebu, ale také odkud může v případě nutnosti svižně prchnout. Toaleta by se neměla nacházet na místě, u kterého kočka pravidelně jí, jelikož na takovém místě se kočka nedovede úplně vyprázdnit. Kočičí záchod by neměl být umístěn ani na hlučných místech, protože kočce by mohl hluk při vyprazdňování vadit. Pokud také zároveň s kočkou chováte psa, měli byste kočičí záchod umístit mimo jeho dosah, jelikož pro psí mazlíčky je obsah kočičí toalety většinou velice lákavý. Velikost by se měla volit podle určitých pravidel. Bednička musí být dostatečně rozměrná na to, aby se v ní kočka mohla bez problémů otočit. Dostatečná velikost by též měla kočce umožnit vykonat potřebu více než jednou, aniž by šlápla do vlastního exkrementu.

Jak na záchod?

Jako první krok musíte sehnat kočičí záchod s vhodně zvoleným stelivem a umístěte ho na dobré místo v domě či bytě. Záchod je nutné udržovat v čistotě. Každý den by se měly odstraňovat výkaly a hrudky z moči. Jedenkrát za týden byste měli vyměnit celou podestýlku. Pro samotný návyk kočky chodit na záchod by se mělo začít s malým kotětem ihned, jakmile dokáže přijímat pevnou stravu, což je zhruba ve věku třech až čtyř týdnů. S výchovou by tedy měl začít již chovatel, od něhož si kotě donesete. Při výchově kotěte byste měli zvolit spíše metodu cukru. Kočku byste neměli trestat ani jí strkat hlavu do výkalů a podobně. U kotěte se musí zachytit vhodný okamžik, kdy se kočka k vykonání potřeby chystá, což se rozpozná tím, že se zpravidla přikrčí a mírně nadzvedne ocas. V té chvíli je nutné kočku položit do bedýnky a řádně pochválit. Kočce se musí také ukázat, jak na to. Vezměte její packu a ukažte jí, že se dá v písku hrabat. Kočka je velice chytrý tvor, takže brzy pochopí, o co jde a že na tomto místě má vykonávat svoji potřebu.